Якою має бути архітектура правосуддя в Україні?
Для того щоб забезпечити правосуддя для постраждалих від війни та подолати безкарність за найтяжчі міжнародні злочини, Україні потрібна трирівнева архітектура правосуддя, яка включатиме національні, гібридні та міжнародні елементи.
Спеціалізована національна система
Спеціальний інтернаціоналізований (гібридний, змішаний) механізм
Міжнародний кримінальний суд
Саме на українській системі правосуддя лежить основний тягар та левова частина справ. Її потрібно вдосконалювати та посилювати, а також підтримати додатковими механізмами. Вони заберуть частину навантаження та допоможуть стати національній системі більш спроможною.
Жоден механізм не може самостійно “задовольнити” запит на правосуддя щодо найтяжчих злочинів, тим паче з огляду на кількість та масштаб порушень, вчинених в умовах війни Росії проти України. Саме комплексний підхід до правосуддя та елементи, які доповнюють один одного допоможе закрити наявні прогалини. Важливо, щоб не лише ці три основних складові, а й інші ініціативи та механізми – провадження за принципом універсальної юрисдикції, спільні слідчі групи тощо – ефективно взаємодіяли та утворювали цілісну архітектуру правосуддя.
Ця ідея відображена в нашому звіті “Оцінка потреб правової системи України: забезпечення якісного правосуддя для постраждалих та уцілілих під час збройного конфлікту”.
Читайте більше про стан системи сьогодні, наявні прогалини та можливі рішення, в ілюстраціях до допису, а також в самому звіті.