Трагедія у Кривому Розі: чи стане ЄС на захист постраждалих?
Обстріл Кривого Рогу, який забрав життя 19 цивільних, серед яких 9 дітей, є болісним нагадуванням про ціну бездіяльності.
Щонайменше 19 людей, у тому числі 9 дітей, загинули в результаті російського обстрілу Кривого Рогу 4 квітня - черговий смертоносний удар в останній хвилі масових атак. На жаль, ми все ще не можемо з упевненістю сказати, що постраждалі від цих злочинів мають ефективні засоби досягнення правосуддя.
У цьому контексті як ніколи важливою є підтверджена відданість забезпеченню правосуддя, нещодавно озвучена Європейською службою зовнішніх справ та Високою представницею ЄС.
У своєму зверненні до членів Європейського парламенту з нагоди річниці звільнення Бучі Кая Каллас сказала: «...Європейський Союз має бути непохитним у своїй відданості притягненню до відповідальності за всі порушення міжнародного права, вчинені у зв'язку з агресивною війною Росії проти України».
Однак дотримання цього зобов'язання потребує дій, оскільки шляхи досягнення правосуддя для жертв найтяжчих злочинів зазнають атак або ж гостро потребують серйозної підтримки.
МКС є одним з основних механізмів правосуддя для України. Зокрема, Суд видав 4 ордери на арешт у зв'язку з нападами на цивільні об'єкти. На сьогоднішній день у фокусі цієї справи - атаки на об'єкти критичної інфраструктури наприкінці 2022 - на початку 2023 року. Однак важко очікувати, що рамки цього розслідування буде розширено, коли саме існування Суду знаходиться під загрозою.
ЄС має ухвалити блокуючий статут, щоб захистити МКС від санкцій США, і рішуче відреагувати на зростаючу кількість випадків, коли держави-члени ЄС ставлять під сумнів або прямо підривають легітимність Суду через відмову від співпраці.
Українська національна система правосуддя потребує стабільної підтримки, особливо у світлі скорочення допомоги з боку США. Підтримка державних інституцій, а також громадянського суспільства має бути стратегічною, орієнтованою на довгострокову перспективу та базуватися на реальних потребах системи.
Усунення кричущих прогалин у відповідальності є актуальним як ніколи. Наявні механізми потребують постійного і безперервного посилення. Це може означати переосмислення існуючих, а також підтримку нових ініціатив та підходів.
Ми закликаємо ЄС та його членів взяти на себе провідну роль у забезпеченні правосуддя та відповідальності і виконати взяті на себе зобов'язання щодо захисту постраждалих від найтяжчих злочинів