Про рішення США передати Україні протипіхотні міни

11.21.24

Стало відомо, що діючий президент США Джо Байден погодив надання Україні протипіхотних мін (ППМ).

Як повідомляється, міни, що передаватимуться, матимуть механізми самознищення та деактивації з плином часу, що може знизити загрозу для цивільних.

Ризик невибіркового характеру застосування та страждання, зумовлені протипіхотними мінами, є одними з ключових причин, чому світова спільнота послідовно рухається у напрямку відмови від їхнього використання.

Усвідомлюємо контекст триваючих бойових дій та факти систематичного застосування ППМ з боку Росії. Ми також вітаємо взяте на себе зобов’язання з боку України (відповідно до матеріалу WP) не використовувати таку зброю у густонаселених пунктах з боку України.

А тому закликаємо українську владу:

  • Забезпечити дотримання норм міжнародного гуманітарного права Збройними Силами України, зокрема щодо умов застосування ППМ.
  • Проводити незалежні та якісні розслідування та забезпечувати правосуддя щодо інцидентів, пов’язаних із застосуванням зброї у порушення норм МГП:
    • У 2023 році українська влада вже заявляла про намір розслідувати ймовірні факти використання протипіхотних мін у м. Ізюм, після оприлюдненого розслідування з боку Human Rights Watch. Станом на сьогодні результати такого розслідування не були оприлюднені.
    • У жовтні 2024 року Україна ратифікувала Римський статут із застосуванням статті 124 Статуту, що може обмежити юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо воєнних злочинів, вчинених українськими громадянами (з 1-го січня 2025 року). Щоб не допустити появи прогалини у правосудді, Україна має бути готовою переслідувати за такі факти там, де інші інституції, принаймні станом на зараз, цього зробити не зможуть.