ULAG на міжнародній конференції United for Justice та зустрічі Міністрів Діалогової групи

05.09.25

7 травня у Києві міжнародні й національні партнери зібралися на конференції United for Justice. United for Survivors та зустрічі Міністрів Діалогової групи з питань відповідальності за злочини в Україні. Цей об’єднаний захід став платформою для координації зусиль задля забезпечення відповідальності за найтяжчі міжнародні злочини.

Голова ULAG і співкоординаторка 4-го воркстріму Діалогової групи Надія Волкова закликала міжнародну спільноту не зменшувати пріоритетність питань правосуддя, навіть попри зміну фокусу на відбудову, адже правосуддя є його фундаментом.

Діалогова група з питань притягнення до відповідальності за найтяжчі злочини в Україні є платформою для співпраці, обміну інформацією та координації між різними зацікавленими сторонами, які працюють у сфері правосуддя та відповідальності.

4-й воркстрім зосереджений на посиленні ролі українських та міжнародних НГО у документуванні злочинів, захисті прав потерпілих, адвокації, законодавчих реформах і координації зусиль задля справедливості. Цей воркстрім також сприяє системному діалогу між ОГС та міжнародними партнерами і підсилює експертизою інші 3 воркстріми Діалогової групи до яких входять ЄС, МКС, Євроюст та ОГП.

Ключові тези із виступу Надії Волкової, голови ULAG та співкоординаторки 4-го воркстріму Діалогової групи:

  1. Ратифікація Римського статуту стала потужним каталізатором для активізації внутрішніх зусиль, спрямованих на розробку відповідного законодавства для ефективного розслідування та судового переслідування міжнародних злочинів.
  2. Якісна імплементація міжнародного права — це перший крок для забезпечення справжнього правосуддя для сотень тисяч постраждалих, які чекають його з 2014 року. Вона має базуватись не лише на Римському статуті, а й враховувати український контекст та інші джерела міжнародного права.
  3. Імплементаційне законодавство може стати запобіжником від потенційних наслідків декларації України за статтею 124 Римського статуту. Це може покласти особливу відповідальність на українські органи влади щодо забезпечення якісного розслідування та судового переслідування воєнних злочинів.
  4. Процесуальні зміни — необхідні. Йдеться про проведення заочного правосуддя, збереження доказів, доступ міжнародних експертів до справ, та інші стандарти, без яких навіть найкраще законодавство залишиться декларативним.

Незалежно від політичних рішень, міжнародна спільнота має гарантувати, що правосуддя щодо найтяжчих злочинів в Україні не стане розмінною монетою мирних переговорів. Правосуддя — це основа процесу відновлення.
Ми закликаємо продовжувати підтримку документування, розбудови справ, надання правової допомоги жертвам та аналітичної роботи у сфері правосуддя. Ми готові виконати нашу домашню роботу та сумлінно виконувати свої обов'язки, але нам потрібна підтримка та міцні партнерства.